S.à r.l.-S
Société à responsabilité limitée simplifiée
W dniu 13 lipca 2016 roku luksemburski parlament przyjął ustawę, która tworzy nową formę prawną dla prowadzenia działalności gospodarczej, a mianowicie uproszczoną spółkę S.à r.l (Société à responsabilité limitée simplifiée, S.à r.l.-S). S.à r.l.-S jest wariantem spółki S.à r.l i co do zasady regulowana ona jest w oparciu o przepisy dotyczące spółki S.à r.l., z pewnymi jednakże istotnymi następującymi wyjątkami:
- obniżenie kapitału zakładowego do sumy mieszczącej się w przedziale pomiędzy 1 a 12.000 Euro, co oznacza że możliwe jest utworzenie spółki za jedno euro;
- udziałowcy spółki są wspólnie i solidarnie odpowiedzialni za zobowiązania tej spółki (przynajmniej do czasu kiedy zostanie ona przekształcona w „zwykłą” spółkę S.à r.l.);
- umowa spółki może zostać zawarta w formie pisemnej, choć forma aktu notarialnego wciąż pozostanie dostępna.
S.à r.l.-S w założeniu ułatwiać ma prowadzenie biznesu przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Dlatego też jednym z istotnych rozwiązań przyjętych w ustawie jest ograniczenie w odniesieniu do udziałowców spółki oraz jej zarządzających. Zarówno jedni, jak i drudzy, muszą być osobami fizycznymi.
Przedmiot działalności spółki S.à r.l.-S również został ograniczony. Spółka może bowiem prowadzić jedynie ten rodzaj działalności, dla którego konieczne jest uzyskanie (uprzednio) ministerialnego zezwolenia (autorisation d’établissement), tj. głównie działalność handlową, rzemieślniczą i przemysłową oraz wykonywaną w ramach niektórych tzw. wolnych zawodów).
Zgodnie z wprowadzonymi od 1 stycznia 2019 r. przepisami art. 119a par. 1 Ordynacji podatkowej, czynność nie skutkuje osiągnięciem korzyści podatkowej, jeżeli osiągnięcie tej korzyści, sprzecznej w danych okolicznościach z przedmiotem lub celem ustawy podatkowej lub jej przepisu, było głównym lub jednym z głównych celów jej dokonania, a sposób działania był sztuczny. Dostępne rozwiązania prawne należy zatem każdorazowo dostosowywać do indywidualnych potrzeb biznesowych, tak aby nie narazić się na zarzut działania sztucznego, sprzecznego w danych okolicznościach z przedmiotem i celem przepisu ustawy podatkowej. Dokładne znaczenie tych wskazań normatywnych warto w każdym wypadku skonsultować z radcą prawnym, adwokatem bądź doradcą podatkowym.